Biograd na Moru

Chorvatsko - Severní Dalmácie

Město Biograd

Biograd je přístavní město ležící na břehu Jardanu 28 kilometrů jihovýchodně od Zadaru. Probíhá tudy Pašmanský kanál a z pláží jsou vidět dva nedaleké ostrůvky - Planac a Sv. katarina. Ve městě bydlí přes pět tisíc stálých obyvatel, v letní sezóně je zde samozřejmě díky turismu počet lidí několikanásobný.

Příjezd

Cesta po zemi z Čech sem vede klasicky přes Rakousko a Slovinsko a dále po dálnici Záhřeb-Split se sjezdem na exitu Benkovac. Z Prahy je vzdálen zhruba 1050 kilometrů, z Vídně 750 kilometrů. Letadla přistávají na letišti v Zadaru, které je vzdálené pouhých 20 kilometrů. Ze Zadaru je možné pak přijet autobusem z hlavního autobusového nádraží. Pokud se sem chcete dostat z Itálie, využijte trajektového spojení z Ancony.

Historie

První zmínky o Biogradu se objevují z 11. století, kdy zažíval největší rozkvět a za své sídelní místo ho zvolili i chorvatští panovníci. Dokonce zde byl jeden z nich korunován - uherský král Koloman. Později bylo město vypleněno několikrát Benátčany a Turky a ze svých ztrát se nedokázalo znovu vzkřísit do původní síly. Během dvou světových válek se začal rozmáhat v oblasti turismus a od postavení prvního hotelu v roce 1935 je služba letním návštěvníkům hlavní zdejší náplní a obživou místních.

Turistická vybavenost

Turisté od dětí po dříve narozené mohou využívat celé škály aktivit pro velká letoviska samozřejmých - školy potápění i jachtingu, organizované výlety, vodní atrakce, plážové sporty či tobogán. Bylo zde také vybudováno jedno z největších tenisových středisek v celé Severní Dalácii s dvaceti kurty a naleznete ho jihovýchodně od centra zasazené do stínu lesa. Ani vyznavači nočního života nepřijdou zkrátka - Biograd každodenně žije díky diskotékám a různým představením do časných raních hodin.

Přístav

Město je výborně vybavené pro jachtaře a lodní dopravu. Jezdí odtud trajekty na blízký ostrov Pašman a přístavní zázemí zajišťují mariny Kornati (www.marinakornati.com) a Šangulin (www.sangulin.hr) s kapacitou několik stovek plavidel. Každoročně se zde také koná v říjnu lodní přehlídka Biograd Boat Show.